İthal saman çiftçinin umudu

Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezleri arasında yer alan Kars’ta, zor durumda kalan besici için sipariş edilen 2 bin ton ithal samanın, hayvan fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Özgür Ilgar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Bölgesi’nde 2012 yılının kurak geçtiğini ve bu nedenle çiftçinin yeteri kadar ürün alamadığını belirterek, hayvancılık bölgesi olan Kars’ta saman ihtiyacı olduğunu söyledi.

Saman ihtiyacının iç piyasadan karşılanamadığını dile getiren Ilgar, ”Karşılansa da fiyatlar çok yüksek olduğundan çiftçilerimiz ve hayvan üreticilerimiz sıkıntı yaşadı. Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız dışarıdan saman ithal etmeye başladı” dedi.

Samanın Bulgaristan, Macaristan ve Gürcistan’dan getirileceğini vurgulayan Ilgar, şunları kaydetti:

”Bir de Kıbrıs’tan gelecek olan saman var. O da Mersin Limanı’nda trenlerle Kars’a getirilecek. Şu ana kadar bize bağlı köylerden bin ton talep alındı. 2 bin ton samanın da siparişi verildi. Gelecek olan samanlar 3 çeşit olacak. Ot, ince saman ve 7-10 santimetrelik sıkıştırılmış saman balyası gelecek. Bunlar Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Kars bölgesinde kullanılan samandan farklı. Bizim burada alışkanlıktan dolayı ince saman kullanılıyor. Oysaki Batı’da ve diğer ülkelerde ince saman hiç kullanılmıyor. O yüzden buraya saman balyası ve ot gelecek.”

”BÜYÜK SIKIŞTIRILMIŞ SAMAN HAYVANLAR İÇİN DAHA İYİ”

Ilgar, uzmanların büyük sıkıştırılmış samanın hayvanlar için daha sağlıklı olduğunu belirttiğini ifade ederek, söz konusu samanın faydasının bilimsel olarak kanıtlandığını vurguladı.

İthal edilecek ot ve samanın devlet desteklemesi düştükten sonra kilosunun vatandaşa 50 kuruştan satılacağını vurgulayan Ilgar, şöyle devam etti:

”Samanın tonu da 500 liraya satılacak. Piyasada samanın fiyatı şu anda 1 liranın üzerinde. Biz de ise 50 kuruş olacak. Samanın tonunun bedeli yaklaşık olarak 844 liraya geliyor. 844 liradan 344 lirasını devlet destekliyor, 500 lirasını da çiftçi verecek. Yani çiftçinin cebinden 500 lira çıkmış olacak. Bu fiyat piyasada çok iyi çünkü yüzde 50 daha ucuza almış olacaklar.”

”İTHAL SAMAN HAYVAN FİYATLARINI ARTIRACAK”

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin saman getirmeden önce yerli samanın tonunun bin 200 liraya kadar çıktığını hatırlatan Ilgar, bakanlığın ”ithal saman gelecek” açıklamasının ardından bu rakamın 900 liranın altına inmeye başladığını savundu.

Ilgar, sözlerini şöyle tamamladı:

”Saman, ot ne kadar ucuzlarsa, hayvan piyasası bir o kadar da aratacaktır. Şu anda saman fiyatı düşmeye başladı, hayvan fiyatı artmaya başladı. Bu olumlu bir gösterge. Hayvancılık yapan insanlarımızın, çiftçilerimizin şu anda hayvanları para etmeye başladı. Umarım daha da yüksek olur. Zor durumları atlatırlar. İthal samandan önce hayvancılık yapan bir insan 1 ineğini satıyordu ve 1 ton saman alıyordu. Kars’tan daha fazla batıya hayvan sevki oluyordu. Çünkü Kars’ta havyan sayısı da fazla.”

İthal saman çiftçinin umudu