Fransa’da samandan ev modası
Fransa’da samandan ev yapmak modası giderek yaygınlaşıyor. Samandan ev fikri şaşırtabilir. Bu tür ev yapımı Avrupa’da giderek artıyor. Fransa’da aşağı yukarı 700 civarında bu tür ev var. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’nden bir asır önce ithal bu tekniğin geliştirilmesi için Fransa’da samandan ev inşaa eden profesyoneller derneği bile kuruldu. Uzmanlar dikkatli olunması konsusunda uyarsa da, ekonomik olması başta olmak üzere samandan evlerin bir çok avantajı var. Christelle Dupont, 2006 yıllından bu yana insanlara nasıl samandan ev yapılacağının tekniğini öğretiyor.

Christelle Dupont
‘‘Saman ve çamur, duvarı ortaya çıkartıyor. Tabi bir ev sadece duvarlardan oluşmuyor. Duvarlar ev inşasındaki bütçenin yüzde 20’sini oluşturuyor. Ancak, vereceği, yaşam konforu, enerji tasarrufu ve uzun ömürlü olması itibarıyla uzun dönemde, bu evler daha ekenomik oluyor.’‘

Christelle, Bretanya bölgesindeki Dinon kasabası yakınındaki bu köydeki samandan evlerin yine farklı tekniklerle inşa edildiğini ve hepsinin ayrı ayrı avantajları olduğunu bize açıklıyor. Evin sahibi, saman bloklarını yerleştirmek için odun kalasları seçebilir ve bunları yatay yada dikey koyabilir.

Christelle Dupont
‘‘Oluşturulan saman blokları yatay konulursa daha kalın duvar olur. Dikey konulursa daha ince duvar olur. Ancak iki durum arasında izolasyon açısından fark yok. Çünkü yatay olduğnuda samanlar arasanda hava dıştan içeri daha kolay geçer, dikey olursa, bu sefer dıştan içeri daha az hava geçer. Sonuçta izolasyon açısından sonuç aynı oluyor.’‘

Samandan evlerin yangın halinde daha çabuk alev alabileceğinden korkanlar içinse yine bir çözüm var.
Bu çözüm kimyasal değil, yine doğal bir çözüm.
Saman bloklarını, su ve toprak karışımı maddeye batırmak ve kurutmak gerekiyor.Bu sıva, yangın için bir önlem oluşturuyor.

Saman demetlerinin nemlenmesi de iyi bir şey değil, bu zararlı olabilir, samanı korumak için bunların ıslatılması gerekiyor. Saman desteleri kuruduktan sonra, inşaatta kullanılmak için hazır hala gelir. Saman desteleri bloklarla yerleştirldikten sonra, duvarların sıcaklığını ayaryayabillek için üzerlerine üç santimetre astar sürülmesi gerekiyor.

Atlas okyanusuna yakın Britanya’da olduğumuz için bu bölgede çok yağmur yağıyor. Evin batı tarafı evin en çok yağmur gören tarafı. Evin batı tarafındaki duvara, yağmura ve fırtınaya karşı tahta kaplama yapılıyor.

Samandan ev yapmak gerçekten bir takım işi. Bu evleri yapan kişilerin bir kısmı , bu tekniği öğrenmek için ücretsiz çalışıyor, bir kısmıyla gerçekten profesyonel ve para kazanmak için uğraş veriyor.

Christelle Dupont
‘‘Ben de bu tekniği öğrenmek için bir çok evin inşattında gönüllü çalıştım ve öğrendiğim teknikle kendi evimi yapmaya karar verdim’‘

Bu inşaat yerine yakın bir yerde, iki hektar genişliğinde, ekolojik bir yaşam sitesi kurulmuş durumda. Burada sadece samandan değil, kenevirden yapılan bir ev bile var. Paskal, mesleğiyle kendi tutkusunu, çevreye sorununa adamış birisi ve 1989 yılından bu yana ekolojik evler inşa ediyor. Kendi evi gerçekten önemlli bir buluş. Çatıdaki ısıya almak için özel bir sistem bile geliştirmiş.

Christelle Dupont
‘‘Benim için saman, diğer evlerde görmediğimiz, bir şekilde, evde bulunan canlı bir malzeme anlamına geliyor. Bir ev inşa etmek yaklaşık ana kalaslar arası için 150, çatı içi 150 saman balyası gerekiyor. Samanları, yakın bölgede çiftçilik yapanlardan almak mümkün. Saman balya fiyatı yaklaşık 300 Euro’ya kadar satın alınabiliyor. “

Samandan evler, ekolojik materyallerle inşa ediliyor. Sadece yerel imkanlar kullanıldığı için, ulaşım masrafı da daha düşük oluyor ve bu da daha az hava kirliliğine yol açıyor.

Fransada samandan ev modası
Tagged on: